Według prawa polskiego wszystkie zwierzęta w stanie wolnym są własnością państwa. Polować na nie mogą tylko osoby mające zdane egzaminy Polskiego Związku Łowieckiego.
Koła Łowieckie dzierżawią obwody aby prowadzić na nich gospodarkę łowiecką (według rocznego planu) i płacą za to tenutę dzierżawną. Wypracowane środki służą głównie do rekompensowania szkód wyrządzonych przez zwierzynę w uprawach rolnych na terenie dzierżawionego obwodu.
Najwyższą władzą w kole jest coroczne Walne Zgromadzenie członków. Zarząd koła jest władzą wykonawczą pomiędzy kolejnymi WZ.
W skład Zarządu Koła wchodzą Prezes, Łowczy, Podłowczy, Skarbnik i Sekretarz. Zdają oni sprawozdanie ze swej działalności przed WZ. W marcu Łowczy jest zobligowany do zorganizowania inwentaryzacji, czyli spisu zwierząt łownych w dzierżawionym obwodzie. Po konsultacjach i ewntualnych korektach w macierzystym nadleśnictwie wiadomo jaki mamy stan zwierzyny w danym roku. Dane te pozwalają z kolei stworzyć Roczny Plan Łowiecki – zestawienie ilości danej zwierzyny do pozyskania. Pozostałe środki finansowe są przeznaczone na zakup pasz i karm takich jak kukurydza, ziemniaki, buraki cukrowe czy kiszonki które pomogą zwierzynie przetrwać okres zimowy.